Jak dostosować Windows do potrzeb seniora
Strona serwisu WavePC: www.wavepc.pl Jeżeli chcesz pomóc w obsłudze komputera lub internetu, zapraszam do przygotowanych przeze mnie kursów: Kurs obsługi komputera: https://strefakursow.pl/kursy/biznes/kurs_podstaw_obslugi_komputera.ht ... Oglądalność i zainteresowanie: 8569, czas trwania 17m 43s, otrzymana ocena 649, reakcje 59.
Komentarze:

- Fajnie, że przyszedł Ci do głowy tak niestandardowy pomysł. Na pewno komuś się przyda! Dzięki!
- Świetny film, jednak jak wiadomo mac dla takich osób to konieczność. Nie wyobrażam sobie osób starszych uczących się Windowsa. Moja mała podpowiedź dla osób które szukają sprzętu dla rodziców albo dziadków. Możliwe że po czasie sami się obudzicie i zrezygnujecie z nie praktycznych systemów w swoim życiu.
Pozdrawiam serdecznie,
życzę miłego dnia czytającym.
- Dzieki. Wlasnie ustawiam kompa babci i oczywiscie zaczęłam id zmiany rozdzielczości.
- To już jadę do babci i optymalizuje :)
- Na wstępie dziękuję za film, w którym zauważasz, że osoby starsze oraz z niepełnosprawnościami korzystają z komputerów.

Kilka rzeczy wymaga jednak pewnego doprecyzowania.
1. Każda osoba powinna móc dostosować urządzenie z którego korzysta do własnych potrzeb.
2. Są trzy wady wzroku (nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm), cała reszta to choroby oczu (jaskra, barwnikowe zwyrodnienie siatkówki, zaćma, etc.).
3. Każda wada wzroku i każda choroba oczu wymaga innego rodzaju dostosowania środowiska pracy. Przykładowo. osoby chorujące na jaskrę lub barwnikowe zwyrodnienie siatkówki lubią, kiedy, np. w systemie operacyjnym kolory czcionek wyświetlane są w negatywie.
4. W przypadku, kiedy użytkownik ma zawężone pole widzenia, duża czcionka i inne obiekty interfejsu graficznego nie ułatwią mu pracy.
5. Zgodnie ze standardem WCAG 2.1 (kryterium sukcesu 1.4.4 Zmiana rozmiaru tekstu) strona powinna być responsywna, tj. zawartość witryny powinna skalować się proporcjonalnie do wielkości ekranu, powinna także móc dać się powiększyć do 200% bez utraty czytelności.
6. Program Lupa jest narzędziem i w niektórych przypadkach tylko takie rozwiązanie ma szansę się sprawdzić. Nie jest to kwestia wygody, a potrzeby i nie powinna ona podlegać ocenom / dyskusjom.
7. Narrator to czytnik ekranowy, który kierowany jest dla użytkowników niewidomych lub słabowidzących, którzy – w pierwszym przypadku – posługują się wyłącznie KLAWIATURĄ. Narrator przekazuje wiele informacji o stanie systemu operacyjnego, które są zbędne osobom, mającym ochotę odsłuchać, np. dłuższy artykuł. Takim użytkownikom polecam funkcję Mowa, która dostępna jest po uruchomieniu Programu Lupa. Po zaznaczeniu fragmentu tekstu, można wyświetlić menu podręczne i wybrać opcję "Odczytaj…" – jakoś tak. Można również skonfigurować własny skrót klawiszowy, który będzie aktywował mowę po tym, jak zostanie zaznaczony tekst.
8. Żeby być uczciwym, słyszałem tylko o jednej niewidomej osobie, która codziennie używa Narratora. W przypadku Microsoft Windows prym wiedzie bezpłatny screen reader NVDA.
9. Warto dodać, że podczas korzystania z komputera przez osoby starsze lub z niepełnosprawnościami istotne są urządzenia wskazujące, np. zastosowanie klawiatury z wyraźnymi znakami lub zastąpienie zwyczajnej myszki / gładzika trackballem.
10. Kursor myszy najłatwiej odnaleźć w lewym górnym rogu ekranu, tj. w punkcie X=0 / Y=0.
11. Zamiana nazwy własnej, np. Firefox na Internet lub Thunderbird na Poczta to nie kreatywność, a ETR – Easy To Read, czyli łatwy tekst. Poza osobami starszymi, z tego udogodnienia skorzystają również osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a myślę, że także część Głuchych.

Przydatne skróty klawiszowe: https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/skróty-klawiaturowe-ułatwień-dostępu-w-windows-021bcb62-45c8-e4ef-1e4f-41b8c1fc87fd

Jeszcze raz dziękuję za film i pozdrawiam serdecznie,
Piotr Bartkowski (Fundacja Kultury bez Barier)
- Więcej informacji jak coś, excordis.pl - leczenie depresji Lublin – psychiatra - chwila czasu ale warto.
- Funkcja Naratorra jest popieprzona nie da sie z tego korzystac gada jak najety i nic nie rozumiem co mówi a co dopiero starsza osoba
- Jak dla seniora to powinien się odpalać automatycznie o 10 i wyłączać o 12. :P
- To są rzeczy oczywiste dla średnio zaawansowanych, myślę że każdy wnóczek, czy syn powinien wiedzieć o takich rzeczach bez poradników, bo w gruncie rzeczy wystarczy czytać co się robi...
- Windows kradnie dane Linux linux
- Dzięki. To bardzo miło z Twojej strony, że zrobiłeś taki wartościowy poradnik. Dla niektórych problemem może być także wielkość tekstu w samej przeglądarce Firefox, np. wielkość czcionki, która jest zwykle bardzo mała, na pasku wyszukiwania itp. Poza tym niektóre strony www mają bardzo bladą, nieczytelną czcionkę.
- DZIĘKUJĘ ZA FILMIK I PROSZĘ TATĄ SERIĘ!👍
- ej no w ogóle zajebista inicjatywa :D .
- Dzięki pewnie pomoże ten film mojemu dziadkowi. Bardzo jestem co wdzięczny
- Ja mam problem ze wzrokiem i do zmiany wielkości czcionek używam małej aplikacji system-font-size-changer-1-4-0-30 Szybka sprawnie bez dłubania w systemie , pozdrawiam.
- Dawid odwaliłeś kawał dobrej roboty. Nie dość, że porady zaprezentowane tutaj dla osób starszych na pewno się przydadzą, to jeszcze na dodatek pokazałeś narzędzia, które są wbudowane w sam system, nie trzeba instalować zewnętrznych aplikacji. Po prostu bomba. 💪👍
- Super film pomógł mi abym uprościł babci korzystanie z systemu Windows :) może jek pan teraz zrobi film kierujący się pod konfiguracją firm co jest potrzebne jakie ustawienia trzeba włączyć i jak je skonfigurować pod kilka stanowisk
- kzk
- Dawid to i ślepemu by dobrze kompa ustawił
- Nie pamiętam jaki są ustawienia domyślne - "Opcje Eksploratora Plików - Widok - Zawsze pokazuj ikony, nigdy miniatury" jeżeli jest zaznaczone warto odznaczyć, wtedy w Eksploratorze widzimy miniatury np. zdjęć czy innych graficznych plików.
- Super pomysł. Fajnie, że myślisz o osobach starszych i z deficytami. Leci like :)